Seo Nedir ? Nasıl Seo Yapılır ?

SEO , arama motoru odaklı yapılan iyileştirme ve çalışmalardan ibarettir.Çalışmalar , günümüzün en popüler arama motoru olan google üzerinde yapılmakta. Seo , site içi ve site dışı seo olmak üzere ikiye ayrılmakta olup arama motorlarında üst sırada yer almak için yapılan tüm çalışmaları kapsar.

Seo çalışması ile sitenizi , sayfalarınızı , yazılarınızı üst sıralara taşıyabilirsiniz. Açılımı itibariyle seo (Arama Motoru Optimizasyonu) olarak yani Arama motorlarında üst sıralarda bulunmak demektir. Bu sayede de sitenizi üst sıralara çıkarabilir , satış yapıyorsanız sitenizden daha fazla gelir elde edebilir , popülerliğinizi arttırabilirsiniz. Daha fazla kitleye hitap ettiğiniz için adınız duyulur ve popülariteniz artar.

Bir web sitesini üst sıralara çıkarmak doğal yollarla mümkün değildir ancak seo çalışması yaparak doğalmış gibi görünen yöntemler ile sitenizi kafaya getirebilirsiniz. Bu tam da seo’nun tanımı diyebiliriz. Elbette birçok kişi sizinle aynı düşüncede ve haliyle google sıralamada bir artış ,rekabet söz konusu.

SEO Nasıl Yapılır , Popülarite Nasıl Sağlanır ?

Seo ile bir nevi doğal popülarite elde edersiniz. İnternet ortamında tanınırsınız , daha çok kişiye hitap ederiniz. Asıl seo uzmanları da bu popülariteyi kendi doğal yöntemleri ile sağlayan kişilerdir.

Popülariteden kasıt web dünyasında meşhur olmaya benzer. Google’da üst sıralara çıkmak ve orada listelenmek ise reklam türlerinin en iyisidir. Üst sıralarda yer almak için reklam yapmak da yeterli olabilir. Yani sitenizi üst sıralara çıkarmak için tanıtım ve reklam yollarını kullanırsınız böylece üst sıralarda bulunma şansınız daha fazla olur.

seo nedir nasil yapilir popularite - Seo Nedir ? Nasıl Seo Yapılır ?

Google bey, sitenizin popüler olmaya başladığını , düzenli ziyaretçi artışından , site hakkında yapılan her türlü link çalışmalarından ve paylaşımlardan anlamaktadır. Sizin hakkınızda müşterileriniz bile birbirlerine tavsiye veriyorsa popülariteniz artmış, artmaya devam edecek demektir. Paylaşım sayıları ve yapılan kanallar , ortamlar ,mecralar arttıkça da popülerliğiniz daha da artar, sağlam bir yapıya sahip olursunuz.

Sitenizi ilk açtığınız andan itibaren google sitenizi dikkatlice incelemeye alır ve gelişime göre arama motorlarında yer alırsınız.Elbette gerekli seo çalışmalarıyla da bulunduğunuz konumda iyileştirmeler söz konusu olur.

Seo ve Doğallık

Seo ve Doğal olmak iyi bir başlık aslında. Seo’nun anahtar kelimesi doğallık , doğal olmaktır. Google sizi üst sıralara çıkarmak için sizden bazı şeyler bekler. Diğerlerinden farklı olmak en büyük etken diyebiliriz. Farklı sektörde iki siteninin birbirine rekabeti olmaz ve farklı kelimelerde üst sıraya çıkabilir ancak google iki aynı sektör sitesinden farklı çalışmalar,özgünlük ve elbette doğallık istiyor. Aksi halde olumsuz bir etki bırakırsınız.

seo nedir nasil yapilir dogallik - Seo Nedir ? Nasıl Seo Yapılır ?

Kullanıcı için onlara fayda sağlayacak bir site olduğunuzu göstermelisiniz. Bunu da forumlarda, bloglarda ve en önemlisi sosyal medyalarda paylaşım yaparak sağlayabilirsiniz. Bunu sanki site sahibi değil de normal insanlar yapıyormuş gibi anlar ziyaretçiler. Haliyle diğer insanların bundan faydalandığını , kendisininde ilgisini çeken şeylerin olduğunu görecektir.

Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların zamanı, yapısı, uygulama şekli ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve üst sıralarda kalıcı olmasını sağlamaktadır.

AuthorHarun ALP Hakkında

Bu adam , bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.