Mobirise – Responsive Tasarım Programı

Son zamanlarda mobil uyumlu tasarımlar olmazsa olmazlar arasına girdi ve burada devreye mobirise giriyor. Ayarları ve dizaynı oldukça kolay olup size muazzam tasarımlar sunacaktır. Mobirise  hakkında ve mobil tasarımlar hakkında ufak bir bilgi verip kullanımından bahsedeyim.

Responsive tasarım imkanı sunan mobirise birçok özelliğe sahip. Sağ kısımda bulunan bileşen ekleme bölümünden sürükle bırak yöntemiyle web sitenizi kolay bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Yalnızca masaüstü tasarımlar artık günümüzde önemli olmadığı için bu program çok işinize yarayacaktır. İster kurumsal bir firmaya isterseniz kendinize özel bir tasarım yapabilirsiniz.

Bootstrap gibi html5 ve css3 alt yapısıyla hazırlanan program tablet , bilgisayar ve mobil için kusursuz ayarlanmıştır. Bir satır bile kod yazmadan istediğiniz tasarımı sadece mause kullanarak elde edebilirsiniz.

Tüyo vermem gerekirse tasarımı kaydettikten sonra kaynak kodlarını açıp mobirise’ye ait link ve yazıları temizleyin. Geriye kalan tüm eser sizindir artık. Satırlarca css ve html kod yazmaktan kurtaran güzel bir program. Kullanmanızı tavsiye ederim. Kendi sitesi olan mobirise.com adresine gidip kaydolun.

İlk başta kaydol seçeneği gelmiyor bunun yerine eposta adresinizi gireceksiniz. E posta adresinize bir şifre gelecek ve o şifre ile giriş yapacaksınız. Artık programa giriş izni de olduğuna göre kusursuz tasarımları yapmaya başlayabilirsiniz. Yaratıcılığınızı da katarak kendi kişisel web sitenizi oluşturarak başlayın.

6 thoughts on “Mobirise – Responsive Tasarım Programı

 1. Programın kaynak kodlarındaki kendi linklerini silmesek seo olarak negatif bir etkisi olur mu sizce?

  • Merhaba , programdaki linkler silinmezse seo açısından bir sorun yaratmayacaktır. Bu program ile oluşturulacak bir web sitesi üst düzeyde olamayacağından statik bir site meydana gelecektir.Yani kalıplara uymuş olursunuz. Sitedeki linkler sizin için bir dezavantaj yaratmayacaktır sadece reklamını yapmış olursunuz. Şayet kaliteli bir tasarımdan oluşacak site tasarlamak istiyorsanız , boostrap önerimdir. Ama yine de bu program ile bir web sitesi kurmak (belki başlangıç olarak belki de ileri düzeyde) istiyorsanız linkleri her ihtimale karşı silin. Bu tarz programlarda genelde olmaz ancak gizli birkaç kod parçacığı size sorun yaratabilir. İyi çalışmalar.

 2. Merhaba ; mobiris ile kendimi tasarım oluşturdum.Fakat bir türlü wordpresse uyarlayamıyorum.Yardımcı olabilir misiniz ?

  • Öncelikle yapılan tasarım programının önemsiz olduğunu söyleyebilirim.Ortada bir html yapı var ise wordpress e uyarlamak mümkündür. Bunun için yaptığınız tasarımın kodlarını açık bir şekilde görebilmelisiniz.Ardından yardımcı olması için https://www.youtube.com/watch?v=_wzy8QTfdIw buradaki videoya bir göz atın ve/veya http://www.harunalp.com/wordpress-tema-yapimi-bolme/ buradaki yazıma bir göz atın. Sitenizin tüm html kodlarını buradaki gibi bölmezseniz wordpress sistemine uyarlayamazsınız. İndex, header,footer,style dosyası,functions dosyası , single dosyası gibi dosyalar olmalı ki sitem kurulabilsin. Şimdi bu tasarımınızdaki gereksiz görünen linkleri temizleyin ve bir klasör açıp içerisine kodları youtube sayfasında verdiğim linkteki gibi uyarlayın.Eğer başarılı bir şekilde uyarlanırsa zaten temalar bölümünde belirlediğiniz tema dosyasının ismini görebilirsiniz. Video size yardımcı olacaktır. Zaten wordpress mantığı bir sayfanın bölümlerine ayırma mantığından ibarettir.

 3. merhabalar ben mobirıse dan birçok sıte yaptım fakat bunların ceo durumu nasıl olur hıcbır fıkrım yok bana bu konudan bır yardımcı olabılırsenız sevınırım ayrıca keyword durumu nasıl olur ben bu sıteye google ıyı uyarladıgımda reklam harıcı üst sıralarda olabılırmıyım bılırsınız kı web sıtelerınde ceo durumu cok onemlıdır bu konuda benı bılgılendırırsenız sevınırım
  tesekkurler 🙂

  • Ceo değil seo olacak o ilk olarak bu düzenlemeyi yapayım biraz seo hakkında araştırma yapınız. Bu program ile site tasarlayabilirsiniz doğal ancak reklamsız üst sıralarda olmak için daha profesyonel yapılar kullanmak gerekebilir. Örneğin hazır sistemlerden wordpress olabilir, joomla olabilir ya da kendi tasarlayıp yazdığınız bir site olabilir. Mobirise vaktinde karşılaşıp birkaç tasarım yapıp bıraktığım hazır bir sistem ama pek tavsiye ediyorum diyemem günümüzde oradakinden daha profesyonel html 5 hazır tasarımlar alabilirsiniz. Seo makaleleri de okur, kriterlere bakar gerektiğinde ücretli hizmet alabilirsiniz. Keyword ler ile ilgili de şunu söyleyeyim, siteyi iyi özetleyen kriterlere uygun kw ler seçerseniz, bunları da site için ve dışı makaleler, linkler ile destekler iseniz başarıya ulaşmanız muhtemel. Özetle bu program size katı yapı sunuyor bununla ne kadar ilerlenir bilemem son güncel haline de bakmadım siz eğer wordpress sistemine aşina iseniz oradan devam edin, değilseniz de öğrenin. Bunla da yapacağınız siteyi bir Web programla dili ile harmanlar güzel yapı ortaya koyarsınız. Seo da temel kriterleri karşılamanız açısından wordpress tavsiyemdir kendi sitemde de bu alt yapıyı kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir