401 Nedir? 401 HTTP Hatası ve 401 Hatası Çözümü

401 hatası , gerekli izinlerinizin bulunmadığı durumda gösterilen bir hatadır. Bir sayfa ya da dosyaya erişmek istediğinizde ekrana çıktı veren HTTP durum kodu hatasıdır.Bu hata kodunu almanızın birçok nedeni olabilir elbette ama genel olarak nedeni izni almak için girmek istediğiniz sayfaya geçerli bir hesapla giriş yapmamış olmanızdır. Geçerli bir kullanıcı id ve şifre kombinasyonu ile sitede oturum açarak 401 hatalarının kullanıcı tarafını kolaylıkla çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bu 401 hatası tüm web sunucularında farklı farklı cümle ve hata kodları ile kullanıcı karşısına çıkabilir. Kullanılan internet tarayıcısı ,cihaz , bilgisayar ve işletim sistemi fark etmeen bu hatalar ile karşı karşıya kalabiliriz.401 HTTP durum hata kodlarının en çok karşılaşılan varyasyonları şunlardır;

  1. “401 Unauthorized”
  2. “Authorization Required”
  3. “HTTP Error 401 – Unauthorized”
  4. “401 Yetkisiz Giriş”
  5. “401 Erişim Engellendi”

401 Hatası

Http durum kodu hatalarından birisi olan 401 hatası kullanıcıların kimliğinin yada hesabının sunucu tarafından doğrulanmaması sonucunda ortaya çıkar. Örnek olarak girmek istediğiniz sayfaya sadece üyeler girebiliyor fakat siz üye değilseniz bu hatayı alabilirsiniz. Ya da başka bir açıdan bakarsak admin paneli sayfasına üye iken girmek isterseniz 401 hata kodunu alabilirsiniz.

401 hatasi görsel - 401 Nedir? 401 HTTP Hatası ve 401 Hatası Çözümü

Bunlar 401 hatasının olası karşılaşılma sebepleri ama elbette bazı diğer durumlar da bu sonucu doğurabiliyor. Misal , programlama hataları veya dosya izinleri… Bunlar doğru şekilde yapılmadığı taktirde 401 durum hatası kodunu görebiliyoruz. Bu hatanın çözümü olarak aşağıdaki talimatlara uymanız yeterli.

401 Hatası Çözümü

 

URL adresini kontrol edip geçerli bir adrese girmeye çalıştığınızdan emin olun. Eğer URL adresi yanlış yazılmışsa ve sadece yetkili kullanıcıların geçiş yapabileceği bir yere ulaşmak istiyorsanız 401 hatasıyla karşılaşabilirsiniz.

URL’nin doğru ve geçerli olduğundan eminseniz, ana sayfayı ziyaret edip güvenli giriş yapmak için bir alan olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa bir hesap oluşturun veya mevcut hesabınızı kullanarak giriş yaptıktan sonra tekrar hedef adresinize erişmeyi deneyin.

Eğer sitenin erişmeye çalıştığınız bölümün özel giriş izinleri gerektirmediğinden eminseniz, sitenin yöneticileriyle irtibata geçip, yaşadığınız erişim kısıtlaması sorununu açıklayarak destek talebinde bulunun.
Bazen internet siteleri oturum açılmış vaziyetteyken şifreniz değiştirilirse hesabınızı yetkisiz kabul edebilir. Tekrar giriş yapıp kullanıcı adı ve şifre gibi giriş yapmanıza yardımcı olan bilgilerin doğruluğundan emin olun.

Yararlandığım kaynaklar 
https://wmaraci.com/nedir/401
hatakodu.org/401-unauthorized-hatasi-ne-demek-nasil-cozulur

AuthorYazar Hakkında

Bu adam ; bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir