Codeigniter Dosya Yükleme (Uploading Class)

Codeigniter kullanarak panel üzerinden nasıl dosya yükletebiliriz bakalım.Bunun için Codeigniter kendi sitesinde bize döküman olarak sunmuş zaten. Şu adrese bakarsanız eğer kolay bir kullanıma sahip olduğunu da görebilirsiniz. İlk olarak veritabanı ve görünüm sayfası ile işimiz olmayacak bizim. Sadece Controller dosyasında bir metod oluşturacağız ve uploads adında bir klasör açıp resimlerin buraya bu metod sayesinde yükenip yüklenmediğini kontrol edeceğiz.  Controller sayfasında aşağıdaki gibi bir metod oluşturalım. Aşağıdaki kodlar CI kendi dökümantasyonundan alıntıdır. İlk bunu , sonra da kendi örneğimi paylaşacağım.

İşlemler oldukça basit ve sade. Sadece kendimize göre uyarlamamız gerekiyor. Config dosyasındaki diğer ayarları yine dökümantasyondan bulabilirsiniz.

Not: Dosyanın yükleneceği dizini iyi seçmelisiniz. Uygulamanın ana dizinine açıyorsanız ‘ uploads ‘ diye belirtebilirsiniz. Alt dizinlerde ise buna dikkat ederek belirtin.

Aşağıda benim örneğimi görebilirsiniz. Burada bütün işlemler var, form kontrolü , veri gönderimi , session kontrolü , dosya yükleme gibi birçok işlem var. Yukarıdaki örnekten farklı bir ayar görmeyeceksiniz zaten.

Açıklama

$config[‘upload_path’] = ‘uploads’;            => Dosyanın yükleneceği dizin
$config[‘allowed_types’] = ‘jpeg|jpg|png’; => Kabul edilen dosya formatları
$config[‘max_size’] = ‘4096’;                       => Maksimum dosya boyutu
$config[‘min_width’] = ‘300’;                        => Minimum genişlik
$config[‘min_height’] = ‘200’;                       => Minimum yükseklik
$config[‘remove_spaces’] =true;                 => Resim ismindeki boşlukları temizler.
$this->upload->display_errors();                 => Olası bir hatada ekrana hata mesajını basar.

Alternatif bir yöntem 

$this->load->library(‘upload’, $config); ifadesini kullanmak istemezseniz farklı bir yöntem de sunuluyor. Bize alternatif sağlayan anahtar kelime ise initialize. Bu yöntem sayesinde dahil etme farklı bir boyut alıyor ve kodda ufak bir oynama oluyor.

yerine

şeklinde kullanabiliyoruz.Ancak dökümantasyonda ilk yöntem uygun görülmüş ve tavsiye ediliyor.

 

AuthorYazar Hakkında

Bu adam ; bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

One thought on “Codeigniter Dosya Yükleme (Uploading Class)

  1. Bilgiler için teşekkürler. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir