PDO ile Satır Sayısı Bulma

Mysql PDO ile veritabanındaki verilerimizin satır sayısını bulmak nasıl oluyor bakalım. Sql cümleciğinde yer alan Count bizim için sayma işlemini görüyor.  Daha açık olması için öncelikle mysql ile nasıl yapılıyor onu , ardından da PDO ile satır sayısı bulmayı göstereyim. Veritabanı bağlantımızın yapıldığını varsayarak örneklere başlıyorum.

Mysql ile Veritabanındaki veri sayısını bulma

<?php
$sorgu = mysql_query("SELECT * FROM yazilar");
$say = mysql_num_rows($sorgu);
echo 'Sitenizde'.$say.' yazı var.';
?>

PDO ile Satır Sayısı Bulma

<?php
$sorgu = $baglan->prepare("SELECT COUNT(*) FROM uyeler");
$sorgu->execute();
$say = $sorgu->fetchColumn();
echo 'Toplamda '.$say.' üye var.';
?>

Görüldüğü gibi altın kelime Count(*) , burada yıldız tüm verileri saymasını ve satır sayısını bulmasını sağlıyor. Bu şekilde ister bir blogdaki yazı sayısını , üye sayısını ya da aklınıza gelebilecek her şeyi saydırabilirsiniz. PDO ile yapılması elbette daha sağlam ve iyi olacaktır. PDO ile satır sayısı bulma bu şekildeydi. Görülmesi açısından myqsl ve PDO ile paylaştım. İkisinin de yapılışı mevcut.

Puanlayın post

AuthorHarun ALP Hakkında

Bu adam , bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

2 thoughts on “PDO ile Satır Sayısı Bulma

  1. Foreach ile her dönüşünde verinin içeriğini ve kaçıncı satırda olduğunu nasıl listeleyebiliriz ?

    • Yanıtınızı henüz onaylamadım bile ama sildiğimi iddia etmişsiniz. Sabırlı olmalısınız. Sorunuza gelince müsait olduğumda kodu atacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.