SSL Hatası “Bu Siteye Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil” Çözümü

Öncelikle SSL hakkında bilginiz yok ise SSL Sertifikası Nedir ? adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim. Ardından bilenler için devam edelim. Sitenizde SSL sertifikanız olmasına rağmen bazı sayfalarda veya tamamında görebileceğiniz bir hatadır “Bu Siteye Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil“. Devamında Saldırganlar bu sitede baktığınız resimleri görebilir ve bu resimler üzerinde değişiklik yaparak sizi kandırabilirler şeklinde uyarı verir ve endişe yaratabilir sizin için.Ben de diğer herkes gibi sorunu bir müşterimin sitesinde yaşadım ve çözümünün basit olduğunu gördüğümde paylaşmaya karar verdim.

Hatanın temel kaynağı https olmayan görsellerdir. Yani sitenize dış bir bağlantıdan görsel dahil ediliyorsa veya kullandığınız bir eklenti web sayfanıza http olarak bir görsel dahil ediyorsa bu da aynı sorunu yaşatacaktır.Örneğin eklentiniz sizin için otomatik logo yerleştirmesi yapar. Bunu düzeltmek için wordpress’in özelleştir alanından kendiniz logo yüklerseniz otomatik olarak kendi sunucunuzdaki logoyu çektiği için sorun teşkil etmeyecektir.

ssl http den https e gecirme - SSL Hatası "Bu Siteye Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil" Çözümü

“Bu Siteye Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil” Hatası Çözümü

Bu hatanın çözümü aslında şudur, sitenizin kaynak kodlarında (CTRL+U ile açabilirsiniz), CTLR+F yaparak “http:” araması yapın ve bunu tüm sayfalarınız için yapıp eğer böyle bir görsel var ise bu görselin sizin sunucunuzda olduğundan emin olun, değilse yükleyin ve ön bellek silip kontrol edin. Sorun düzelirse ne ala düzelmezse makalenin devamını okuyun.

Sitenizi SSL’e Geçirdikten Sonra…

Web sitenize SSL kurduktan sonra Ayarlar -> Genel kısmından sitenizin url’sini http den https ye çevirmeyi unutmayın.Tercihen wordpress panel url sini de https yapın. Ardından ,

Tüm URL’leri Https’ye geçirme Eklentisi

Really Simple SSL eklentisi ile sitenizdeki tüm http bağlantılarını https’e geçirebilirsiniz. Eklentiyi etkinleştirdiğinizde üst kısımda SSL’i etkinleştir diye bir yazı çıkıyor tıklayıp devam edin.

  1. Yedekleme yapın! (Şart değil)
  2. SSL sertifikanızı yükleyin.
  3. Eklentiyi indirin.
  4. Eklentiyi wp-content/plugins dizinine yükleyin.
  5. WordPress yöneticinizdeki “eklentiler”e gidin, ardından etkinleştir’i tıklayın.
  6. Şimdi SSL’yi etkinleştirmenizi isteyen bir bildirim göreceksiniz. Ona tıklayın ve yeniden giriş yapın.

Sonrasında htaccess dosyasına kod ekliyor her http url si https’ye dönüyor. Sitenizde cPanel varsa, ücretsiz SSL sertifikası alabilirsiniz bunu da unutmayın.

How To Install SSL On WordPress For Free - SSL Hatası "Bu Siteye Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil" Çözümü

Eklenti yerine kendiniz .htaccess dosyasına tüm url’lerin https olması için kod ekleyebilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Eğer sadece siteye bağlantının güvenli olmadığını söyleyen bir hata alırsanız, bu sitenizde SSL olmadığını belirtir.En kolay çözümü ücretli ya da ücretsiz bir SSL kurmaktır. Google verilerin korunması adı altında ziyaretçilerin güvenliği için SSL olmayan siteleri güvenli olmadıklarını belirterek SSL kurdurmaya zorluyor bir nevi. Her ne kadar SSL kurulu olmayan her sitenin size zarar verebileceğinin garantisi olmasa da yine de bu alanda bir geliştirici iseniz kendiniz için ya da müşterileriniz için SSL kurulumunu yapın.

Elementor ya da başka site oluşturucu kullanıyorsanız

Normalde Really Simple SSL eklentisi bunu pro versiyonunda yapıyor ama elementor kullanıyorken başıma gelen bu sorunu yine ekletinin geliştiricileri sayesinde çözdüm. Aşağıda yapacaklarınızdan önce veritabanı yedeği almayı unutmayın arkadaşlar.

Elementor-> Araçlar-> URL’yi Değiştir’ e gidin ve eski site adresinizi (http: // ile) ve yeni site adresinizi (https: // ile) girin. Geçerli Site Adresinizi WordPress genel ayarlarında bulabilirsiniz. WordPress genel ayarlarındaki Site Adresiniz https: // www ile listeleniyorsa, www’yi URL’ye ekleyebilirsiniz.

elementor replace url - SSL Hatası "Bu Siteye Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil" Çözümü

URL’leri girdikten ve iki kez kontrol ettikten sonra, ‘URL’yi değiştir’ seçeneğine basın. Bu, tüm Elementor verilerindeki Site Adresini otomatik olarak güncelleyecektir. Bu işlem tamamlandığında Elementor ayarlarından Genel sekmesine gidip Dosyaları yeniden oluştur butonuna basın.Bu, CSS dosyalarınızı yeni, güncellenmiş bağlantılarla yeniden oluşturur.

elementor regenerate files 1024x517 1 - SSL Hatası "Bu Siteye Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil" Çözümü

Artık ön belleği temizleyip sitenizin “Bu Siteye Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil” hatasından kurtulduğunuzu ve tüm sayfalarınızın otomatik SSL e geçtiğini göreceksiniz.

Puanlayın post

AuthorHarun ALP Hakkında

Bu adam , bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

2 thoughts on “SSL Hatası “Bu Siteye Bağlantınız Tam Olarak Güvenli Değil” Çözümü

  1. Çok teşekkür ederim iki gündür bu sorunla uğraşıyordum , Allah razı olsun sağolasın.

  2. teşekkür ettik işimize yaradı üstad 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.