WordPress “Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?” Hatası Çözümü

Kısa bir süre önce bir müşterim için kurmuş olduğum wordpress sitesinde bu hatayı aldım. Hata tam olarak şöyle bir şeydi : /home/siteadi/public_html/uploads/2018/03 dizini oluşturulamıyor. Kısa bir araştırma sonrası denemeler ile sorunu halletim. 3 farklı yöntem var temelde ancak ben size en güvenilir olanını sunacağım. İlk yöntemde sizin dosyalarınıza tüm izinleri vermeniz gerektiğini söylüyor. Bunu yapmanızı tavsiye etmem ama yine de son çözüm olarak deneyebilirsiniz. Aşağıda WordPress “Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?” Hatası Çözümü için 3 farklı yöntem mevcut , ilki benim tavsiyem.

İçerik Haritası

1. Yöntem

WordPress admin panelinize girin Ayarlar-> Ortam bölümüne girin. Burada Yüklemeleri bu klasörde sakla göreceksiniz. Buradaki değer tam yol verilmiştir. Bunu “wp-content/uploads” şu şekilde düzenleyin.

2. Yöntem

Bu yöntem birinci yöntem sorunu gidermenize yardımcı olmadığı zaman devreye girsin. Yöntemin mantığı belli , klasör oluşturamadığı için siz de artık aylık ve yıllık bazda dosya tutmayacaksınız çözüm olarak. Yani , Yüklemelerimi aylık -ve yıllık- bazda klasörlerde tut ibaresinin karşısındaki işareti kaldırın.

3. Yöntem

Wp-Content ve uploads dizinlerinize cpanel ya da plesk panelden giriş chmod değerlerini 777 olarak ayarlayın.(dosyaya tıklayınca sağ üstte izinler linki görünür olacaktır.)

Bitiş : Şimdiye kadar baktığım forumlar ve blog sayfalarında “/home/siteadi/public_html/uploads/2018/03 dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?” hatası için ilk olarak 3. yöntemi yani dosya izinlerini tümüyle vermenizi öneriyorlar.Ama ben bunu size son yöntem olarak sundum. Sonuç itibariyle sorunun çözümü basit. Bu üç yöntem sonucunda artık ortam dosyalarınızı rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Puanlayın post

AuthorHarun ALP Hakkında

Bu adam , bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

6 thoughts on “WordPress “Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?” Hatası Çözümü

  1. teşekkürler 1. yöntem işe yaradı.

  2. Teşekkür ederim dostum sorunu çözdüm. 🙂 1. yöntemden miş. İki saattir Cmod filan uğraşıyorum.

  3. İlk yöntem işe yaradı teşekkürler…

  4. sitedeki tüm içeriklerin görselleri kayboldu sakın denemeyin!

    • Hiçbir yöntem böyle bir şeye sebep olmaz, bunu başardığın için tebrik ederim seni sevgili gizli kullanıcı 🙂

  5. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.