WordPress Limit Aşma Hatası – Upload_max_filesize

WordPress alt yapısına sahip bir sitenize modül ,eklenti ya da tema kuracağınız zaman alacağımız bir hatadır. Yüklenen Dosya php.ini Dosyasındaki upload_max_filesize Directive İle Belirtilen Limiti Aşıyor hatasının sebebi tahmin edebileceğiniz üzere wordpress’in size müsaade ettiği limiti aşıyor olmanızdır. Yapılacak tek şey .htaccess dosyamızdaki maksimum dosya boyutunu arttırmaktır.

Güncelleme : Toplamda 3 adet yöntemimiz mevcut. Bazı sorunlar yaşanabileceğinden dolayı yazının en altına ekleyeceğim iki yönteme de bakmanızı tavsiye ederim. Sorunu çözmeden sayfadan ayrılmanızı istemem 😀 Ek olarak .htaccess dosyanızı bulamıyorsanız public html açarken gizli dosyaları göster seçeneğini aktif etmeyi unutmayın!

WordPress sitenizde İçe Aktarmada Dosya Boyutunu Arttırma sorunu yaşarsanız şu adresteki yazımı okumanızı tavsiye ederim zira burada cevabı var. Ancak yukarıdaki gibi bir hata alıyorsanız onu da şu şekilde çözelim.

wordpress admin barı hatası - Wordpress Limit Aşma Hatası - Upload_max_filesize

Htaccess Dosyanız Yoksa

.htaccess dosyanız yoksa bunu ana dizine oluşturup birazdan vereceğim kodları yazabilirsiniz. Yada panelinizde Ayarlar-> Kalıcı bağlantılar bölümünden varsayılan bağlantı türünü bir başkası ile değiştirirseniz otomatik olarak ana dizinde bir .htaccess dosyası oluşacaktır. Ek bilgi olarak dursun burda 🙂 Şimdi .htaccess dosyamızda olduğuna göre artık gerekli kodları içerisine ekleyebiliriz sanırım.

Yukarıdaki komutların anlamını yukarıda linkini verdiğim yazımda bulabilirsiniz ancak ben yine de anlatayım. 120MB limitinde bir dosya alanı tanımladık ve 400 saniye de veritabanı yükleme zamanı tanımladık.


2. Yöntem – Php.ini dosyasını düzenlemek

WordPress ve hosting yönetim panelinize ulaşabiliyorsanız sabredin birazdan bu sorunu çözeceksiniz. Php.ini dosyanıza cpanel ya da bir ftp istemcisi ile ulaşın. İçini açıp ;

kodlarını yerleştirin.

Dikkat : Bu yöntem, WordPress’i VPS’de barındırıyorsanız en uygun yöntemdir. Birçok paylaşılan hosting sağlayıcıları php.ini dosyasının düzenlenmesine izin vermez. Paylaşılan hosting kullanıyorsanız, php.ini dosyasında değişiklikler yapabildiğinizden emin olmak için hosting destek ekibinizle iletişime geçmeniz önerilir.


3.Yöntem – wp-config dosyanızı düzenlemek

Wp-config dosyası bildiğiniz gibi wordpress dosyalarınızın içerisinde ilk ana dizinde bulunur. Aslında en sağlıklı yöntemin de bu olduğunu söylemekte fayda var. Bu dosyanın içini açıp ( sabit tanımlamalı ve ) aşağıdaki gibi ekleme yapmanız gerekir.


500 Hatası Alırsanız

500 Hatasını ancak ilk yöntemi denerseniz alırsınız. Bir gariplik var , izin verilmiyor ya da en sağlıksız yöntem diyebilirim. İkinci yöntem belirttiğim gibi VSP’de barındırıyorsanız hostunuzu o zaman kullanabiliyorsunuz. Hosting firması ile iletişim gerektiriyor.Ancak son yöntem en sağlıklısı diyebiliriz.

Böylece lanet “Yüklenen Dosya php.ini Dosyasındaki upload_max_filesize Directive İle Belirtilen Limiti Aşıyor” hatasından kurtulmuş bulunuyoruz.

İyi çalışmalar…

AuthorYazar Hakkında

Bu adam ; bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

One thought on “WordPress Limit Aşma Hatası – Upload_max_filesize

  1. Teşekkürler, bende bu sorunu çözmeye çalışıyordum ilk çözümde bitirdim işi….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir