WordPress wp-admin Yolu Nasıl Değiştirilir ?

Öncelikle bu WordPress wp-admin Yolu Nasıl Değiştirilir ? sorusunun cevabını neden aradığımıza değinelim. Bu , temelde güvenlik önlemi adı altında gerçekleştirilir ve her ne kadar hiçbir zaman %100 güvenli olamayacağınızı bilseniz de kendinizi bir nebze olsun korumaya almak adına önemlidir. WordPress alt yapısı ile geliştirdiğiniz sitenizde panelinizi yani wp-admin yolunu gizlemek veya değiştirmek isterseniz bu makale faydalı olacaktır. WordPress wp-admin Yolu Gizleme örneğin bruteforce gibi işlemler ile yönetimi ele geçirebilecek, geçirebilme potansiyeli olan kişiler için güvenlik sağlamak amacıyla kullanılır.

Eklenti ile WordPress wp-admin Yolu Nasıl Değiştirilir ?

Bunun için sık kullanılan tercih edilen eklenti olan Lockdown WP Admin eklentisini öneriyorum.Ben böyle bir güvenlik önlemine ihtiyaç duymuyorum farklı yöntemlerim var ancak sizler kullanabilirsiniz. Bu eklenti ile wordpress wp admin yolunu değiştirebilir ya da gizleyebilirsiniz.

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten hemen sonra basit birkaç ayarın hemen ardından artık wordpress wp admin penli yolu değişebilecek.  WordPress panelinde sağ menüde alt kısımda eklentiye ait menüyü göreceksiniz. Menüden ilgili ayarlara bakacak olursak ;

⭐ Görselde de görebileceğiniz gibi Yes, please hide WP Admin from the user when they aren’t logged in ibaresini işaretlediğinizde bu , size wp admin yolunu gizler ve girmek isteyenlere 404.php ye atar.

⭐ Yine bir diğer ayarda ise Change the WordPress Login URL? http://siteadresi.com/  bu size , yeni admin paneli yolunu sorar. Buraya ne şekilde erişmek istediğimizi yazıyoruz.

Lockdown WP Admin Wordpress wp admin yolunu degistirmek - WordPress wp-admin Yolu Nasıl Değiştirilir ?

Son Olarak

Eklentiyi WordPress’in kendi sitesinden adresinden indirebilirsiniz. Bunu da yazıyoruz ama kim eklentiler kısmından eklemek varken gidip wordpress org’dan manuel indirir ki 🙂 Neyse , burada görebileceğiniz alternatif aynı işleve sahip pek çok eklenti olacaktır. Hepsinin aynı görevi gördüğünü bilmelisiniz. WordPress wp-admin Yolu Nasıl Değiştirilir ? konusunda basit bir yöntem ile kolaylıkla güvenlik önlemi alabilirsiniz.

Puanlayın post

AuthorHarun ALP Hakkında

Bu adam , bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.