Xampp Port Nasıl Değiştirilir ?

Xampp Port değişimi için kullandığınız sunucu programı Xampp ise ve genellikle 80 portunu kullananlardansanız , bazen başka bir program açık olduğu sürede localhost’u  başlatmakta problem yaşayabiliyorsunuz demektir. Bu durum can sıkıcıdır ve düzeltmenin yolu ,xampp port ayarları , xampp’de port değiştirme makalenin devamında sizleri bekliyor.

Xampp Port Nasıl Değiştirilir ?

=> [XAMPP_KURULU_DIZIN]/etc/httd.conf dosyasını herhangi bir editör ile açın.

=> İkinci adım olarak arama yapın ve Listen 80 ifadesini bulduğunuzda herhangi bir sayı ile değiştirin. Yeni portunuzu böylece belirlemiş olacaksınız.

=> Aynı dosya özelinde ServerName  ifadesini de aratın. Büyük ihtimalle o değer de localhost ya da localhost:80 dir. Bir üstte yaptığınız gibi aynı değeri verin. 81 yaptıysanız bunu da localhost:81 yapın.

=> Xampp’i yeniden başlatıp ve servisleri çalıştırın.

=> Artık adres çubuğuna http://localhost:81 yazdığınızda localhost ara yüzüne rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sorun yaşamaya son.

Puanlayın post

AuthorHarun ALP Hakkında

Bu adam , bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.