PHP CURL Nedir?

Php kullanarak başka web sayfalarından bilgi almak ve bot yapmak için sıkça kullanılan cURL kütüphanesi hakkında temel bilgilere yer verilmiştir.

cURL nedir?

CURL (Client URL), çeşitli protokoller arasında veri alışverişine imkan veren bir yazılım projesidir.

CURL, Libcurl ve CURL olmak üzere ikiye ayrılır.

Libcurl PHP, Java, C vb. programlama dilleri için arabirim/çekirdek görevi görerek programlama dilleri ile çeşitli protokollerden veri alışverişini sağlar.

CURL ise Libcurl kütüphanesini kullanarak işletim sistemine ait komut yorumlayıcısından (CMD, PowerShell, Terminal vb.) veri alışverişinin yapılmasını sağlar.

Bkz : Php cURL Kurulumu

 

Kaynak  : http://www.yusufsezer.com.tr/php-curl-nedir/

AuthorYazar Hakkında

Bu adam ; bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

One thought on “PHP CURL Nedir?

  1. Merhaba, https://yobit.net/en/trade/BTC/USD adresinden bazı verileri çekmek istedim ve yarısına kadar başarabildim. Sayfanın içindeki grafikteki çubukların üstüne geldiğimde açılan küçük popup pencerenin içindeki verileri ne yaptıysam çekmeyi başaramadım. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Cevabınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir