PDO ile Site İçi Arama Motoru Yapımı

Php pdo ile site içi arama motoru yapımını kendin yaptığım bir blog sayfasından paylaşmak istiyorum. Kodladığım sitede arama input’una gelen değer boş ise direk anasayfaya yönlendiriyor  , diğer ihtimallerde ise yazılar adlı tablomda başlıkları filtreliyordum. Buraya gelen değeri bir sql sorgusundan geçirdikten sonra gelen değer ile verileri çekip listeliyordum. Şimdi öncelikle veritabanı vs. kodların var olduğunu varsayalım.

Html Kodları

Şimdi ise action kısmındaki arama.php sayfasının kodlamasını yapalım ve gelen değeri alıp işleyelim. Burada önemli olan bir komuttan bahsetmek istiyorum ki o da like komutudur. Bu komut sayesinde veritabanında arama yapabiliriz. Sağ ve soluna konan % işaretleri ise başta ve sonda başka karakterlerinde olabileceğini  gösterir.

Arama.php sayfası

Bu kısımlar gerekli olan kısımlar… Kodların tamamını en sonda paylaşacağım. Burada yapılmak istenen çok açık. Bir input’a gelen değeri post ile alıyoruz. Ondan sonra yeni sayfamız olan arama.php de bu değeri ile bir sql sorgusu yazıyoruz. Gelen değişkenindeki değeri yazılar tablomdaki başlıklar ile eşleştiriyorum. Yani eğer böyle bir yazı başlığı var ise onu listele. Artık listeleme sizin tasarımınıza kalmış ama ben kendi kodlarımı paylaşmak istiyorum.

————————————HTML KODLARI———————————

 

———————————– PHP KODLARI————————————–

 

AuthorYazar Hakkında

Bu adam ; bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

4 thoughts on “PDO ile Site İçi Arama Motoru Yapımı

 1. Orada kısalt değişkeni kalmış
  orası hataya sebep oluyor
  ya değişkeni de ekleyin
  yada kaldırın
  belki çözemeyen olabilir.
  ‘.kisalt($kayit[‘yazi_icerik’],300).’
  bu kod buzoyr

  • Yorum için teşekkürler, hata oluşursa diğer okurlar sizin sayenizde hatalarını giderebilirler 🙂

 2. Merhaba,
  PDO da kişileri aramak istiyorum ama arama yapan kişinin sonuçlarda görünmesini istemiyorum.
  Ben kişi araması yapmayı başardım ama aramada benim de adım çıkıyor. Kendi adımın görünmesini istemiyorum. Bu konuda yardım edebilir misin?

  • Where cümleciğinde kendi idnizi hariç tutacaksınız bu kadar. Select…. Where id!=$benimidim.. Bu cümle ile kendi idniz dışında olanları alabilirsiniz. operatörleri iyi öğrenmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir