Sublime Text Kurulum Kullanım Eklentiler

Yazılımcı adam için kullandığı editör ya da IDE oldukça önemlidir. Ben uzun bir süre notepad++ kullandım ve birçok IDE denedikten sonra benim için dosya ağacının yeterli olabileceğini düşündüm ve Sublime Text’te karar kıldım. Sublime Text 3 için anlatım yapacağım.Birlikte Sublime Text Kurulum Kullanım Eklentiler konusuna değinelim.

Sublime Text 3 İndir

Sublime Text 3 indirmek için buraya tıklayın. Burada bilgisayarınızın işletim sitemine göre indirme işlemini yapın ve basitçe bildiğiniz kurulum işlemlerini yapın.

Sublime Text 3 Eklentiler

İlk olarak söylemek istediğim şey eğer Sublime Text 2 yada daha eski sürümleri kullanacak olursanız bazı eklentileri kurmanız gerekiyor.Yani en güncel sürümünü indirip kullanırsanız bazı eklentiler hazır kurulu gelebiliyor.

Şimdi eklenti kurulumuna geçelim.Sublime Text 3 de diğer editörlere göre biraz farklı bir eklenti kurulum ekranı var. CTRL+Shift+P tuşlarına basalım ve açılan ekrana Install Package  yazalım ve aşağıyı takip edelim.

sublimetext - Sublime Text Kurulum Kullanım Eklentiler

Not: Bu ekranda eğer Install Package yazısı gelmiyorsa ;  Sublime Text 3  programında view -> Show Console menüsünü takip edin. Açılan konsola aşağıdaki kodları yazalım.

import urllib2,os,hashlib; h = 'eb2297e1a458f27d836c04bb0cbaf282' + 'd0e7a3098092775ccb37ca9d6b2e4b7d'; pf = 'Package Control.sublime-package'; ipp = sublime.installed_packages_path(); os.makedirs( ipp ) if not os.path.exists(ipp) else None; urllib2.install_opener( urllib2.build_opener( urllib2.ProxyHandler()) ); by = urllib2.urlopen( 'http://packagecontrol.io/' + pf.replace(' ', '%20')).read(); dh = hashlib.sha256(by).hexdigest(); open( os.path.join( ipp, pf), 'wb' ).write(by) if dh == h else None; print('Error validating download (got %s instead of %s), please try manual install' % (dh, h) if dh != h else 'Please restart Sublime Text to finish installation')

Eklenti kurarken bu işlem sürekli tekrar edecek unutmayalım.Şimdi de diğer eklentileri aynı şekilde Ctrl+Shift+p yaparak tek tek kuracağız.

1)Emmet Eklentisi

Bu eklenti notepad++ ve diğer birçok editör de Zen Coding olarak geçer.  Bu eklentiyi kurduğunuzda önünüze yazılarla dolu bir yeni sayfa gelir.Bunu kapatın ve HTML:5 ya da HTML:XT yazıp Ctrl+E tuşlarına basın.Birçok kaynakta HTML:5  den sonra TAB a basmanız söylenir ancak olmazsa siz belirttiğim gibi yaparsınız.

Bu eklenti sayesinde form elemanları , tablolar , div yapıları , stil atamaları  , ul , li yapıları gibi birçok yerde kısaltma yaparak kodlarınızı daha hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. örnek olarak input yazıp ctrl+e yaptığınızda kendisi otomatik oluşturur.

Ya da ul>li*5>a gibi bir kısa kod yazıp ctrl+e yaptığınızda size toplamda 5 adet içinde <a> olan ul > li etiketi oluşturur şöyle ki ;

<ul>
   <li><a href=""></a></li>
   <li><a href=""></a></li>
   <li><a href=""></a></li>
   <li><a href=""></a></li>
   <li><a href=""></a></li>
</ul>

Css olarak sağladığı kolaylığı ise şöyle ifade edelim. Örneğin ” margin-top:auto; ” kodunu hepimiz biliriz.Bu kodu daha kısa yazmak istersek şöyle yapıyoruz ; mt:a

2)Emmet CSS Spinnets Eklentisi

HTML kodlarını oluşturduğumuz Emmet eklentisinin CSS versiyonu.

3)ColorPick Eklentisi

CTRL+Shift+C kısayolu ile CSS de Renk Paleti açılımını sağlıyor.Böylece renkleri nokta atışı ile belirliyoruz.Kod ezberlemeye de gerek yok.

4)AutoFileName Eklentisi

HTML/CSS de resim,ses kıcaca yol belirtirken dosyaların isimleri gösteren bir eklenti.

Not: İsterseniz jquery için de olan eklentiler var onları da kurabilirsiniz kullanıyorsanız eğer.

Sublime Textte Yazıları Büyütmek & Küçültmek

Bu işlemi tarayıcılarda da olduğu gibi CTRL tuşuna basılı tutarak fare tekerini ileriye doğru itin. Aynı şekilde geri çekerek ufaltabilirsiniz.

Çoklu Seçim Özelliği

Bir kod satırı seçip ardından CTRL+D tuşlarına bastığımız anda çoklu seçim özelliği devreye girer. Böylece seçilen yerler tek bir seferde değiştirilebilir. Ama siz ALT+F3 özelliğini kullanın ve tek seferde aynı kod satırını tek seferde düzenleyin.

Sublime Text Tema Seçimi

Tema seçmek/değiştirmek için Preferences > Color Scheme menüsünden dilediğiniz temayı aktif edebilirsiniz.

Sublime Text Proje Yönetimi

Sol panelde proje yönetimi yapmamıza olanak sağlayan ,dosya ,resimlere erişmemizi sağlayan bir panel vardır. Bu panele View > Side Bar > Show Side Bar sekmelerini takip ederek ulaşabilirsiniz. Yeni bir proje eklemek isterseniz eğer Project menüsünden Add Folder to Project tıklayarak yeni proje klasörü oluşturabilirsiniz.

Categories Genel

AuthorHarun ALP Hakkında

Bu adam , bilgi sahibi olduğu konularda makalelerini daha bilgilendirici hale getirip görseller ile süslüyor ve seo uyumlu makaleler ortaya çıkarıyor. Hazır sistemler, Front End ve Back End , tasarım araçları , seo optimizasyonu , güncel webmaster konuları hakkında bilgi sahibi. Bunları boş zamanlarında burada sizlerle paylaşıyor.

One thought on “Sublime Text Kurulum Kullanım Eklentiler

 1. Hocam Sublime Text 3 te mnü çubuğu görünmüyor. Geri getiremiyorum programı kaldırıp tekrar kuruyorum aynı şey yenıden karsıma çıkıyor. Ne yapmalıyım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir